„Mony, ty tvoje perníčky jsou jako medový sen se špetkou dokonalosti.“

Mone, upeč něco dobrýho

Peču dorty, dobroty a různá cukroví na narozeninové oslavy, na svatby, pro známé nebo prostě jen tak, když zazní věta „Mone, upeč něco dobrýho“. Pečení se věnuji již několik let, je to jakási moje osobní forma odreagování se od všedních starostí. A nemusí to být zrovna třípatrový dort, umím relaxovat i u obyčejné bábovky. Chci inspirovat další začínající pekařky k domácímu pečení.

S veselou vařečkou v ruce vždy vykouzlím úžasné dobroty a nejen to, vykouzlím i úsměv na tváři osobě, které je dort nebo dobrota určena. Když zavoní místností mnou upečené dobroty, všichni se na ně vrhnou. Chci všem začínajícím pekařkám ukázat, že alchymie v kuchyni není jadernou fyzikou a se správným receptem může být každá z vás uctívanou bohyní sladkých dobrot.

Co je to za druh cukru ten "moučkový cukr"?

Říkáte si, nojo, ale já o pečení fakt nic nevím. Upřímně řečeno, ani u mě nebyly začátky jednoduché. Před lety jsem například nevěděla, co je to moučkový cukr a o pečení samotném jsem toho vlastně také moc nevěděla. Jak se říká, nejlepší je vlastní zkušenost a tak jsme se tehdy se ségrou rozhodly upéct naší mamušce vlastní dort. Recept jsme našly na internetu a podle fotografie se rozhodly, že TENHLE teda upečeme.

Hned při sepisování seznamu na nákup jsme se zadrhly. „Šmarjá, oni tady píšou moučkový cukr??!! Ségra, nevíš co to je za cukr?!?! To bude asi nějaký spešl cukr!?!“. V tuto chvíli je celkem jedno, která ségra se ptala které (už si to ani nepamatuju), nicméně ani jedna nevěděla. Nu což, tak zajdeme do obchodu, třeba ten moučkový cukr najdeme někde u toho normálního.

Slavný moučkový cukr neboli cukr moučka byl opravdu u toho normálního a na ten záchvat smíchu v zadní uličce u regálu s moukou a cukrem nikdy nezapomenu. Každé začátky jsou … po letech vtipné. Výsledek byl nakonec famózní a recept, i když v malinko pozměněném znění, mám dodnes.

TENHLE dort ve mně probudil vášeň pro pečení dortů a dobrot. Najednou se žádná rodinná oslava neobešla bez mého dortu, kamkoliv jsem přišla na návštěvu, přišlo se mnou i něco dobrého a kromě tradičního vánočního cukroví se u nás začaly péct i další druhy. Sem tam se neobešlo pečení bez menších karambolů, ale vůle a vytrvalost mi nedovolily to vzdát. Postupem času se jako nejvhodnější dárky pro moji osobu jevilo cokoliv na pečení. Moje ségra prohlásila památnou větu:

„Ty seš asi jediná ženská, která má radost z kuchyňských potřeb“.

No aby ne. První dorty jsem totiž pekla v kastrolech a to si musel dát člověk pořádně záležet při vymazávání kastrolu, aby ten dort nakonec vyklopil. Bohužel, někdy nevyklopil. Aspoň zbylo více pro mlsné jazýčky a ochutnávače během procesu. Od svých hodných kamarádek jsem potom dostala první rozebíratelnou formu a k ní jsem si pak postupně dokupovala další pečící pomůcky.

Od obyčejné bábovky k úžasným makronkám

Od jednoduchých receptů a jednopatrových dortů jsem přecházela ke složitějším receptům a patrovým dortům. Chtěla jsem si vyzkoušet nějaké tradiční dorty i netradiční a postupně jsem nacházela ty nejoblíbenější. Když se mi zrovna nechtělo do pečení dortů, zkusila jsem jednoduché dobroty. Od obyčejné bábovky jsem se postupně vypracovala až k úžasným makronkám. A Vánoce se u nás už neobejdou bez mých tradičních medových perníčků.

Naučila jsem se, jaký je rozdíl mezi fondánem a marcipánem, jak poskládat patrový dort, jak obarvit potahovací hmotu, jak vyrobit pařížskou šlehačku, jak moc vyválet těsto na cukroví, jak zdobit perníčky a spoustu dalšího. Ty nejoblíbenější, ale i tradiční recepty jsem si začala sepisovat do své kuchařky.

Chci recept od tebe!

Když potřebovaly moje kamarádky recepty, obrátily se na mě. A i když se jim to zrovna nepovedlo, poradila jsem jim, jak to příště udělat lépe, na co nezapomenout a na co si dát pozor. Jejich zaslané fotografie s povedenými dobrotami byly pro mě potom tou největší odměnou.

A tak pokud čtete tyto řádky, pravděpodobně držíte v ruce vařečku a chystáte se upéct něco dobrého. Proto vám nabízím hned několik možností. Můžete si zvolit, zda chcete péct dort, sladkou dobrotu nebo hledáte inspiraci na nové vánoční cukroví. Zda si troufnete na složitější postup u některých receptů nebo začnete něčím jednodušším. Nebojte, nenechám vás v tom a vždy přispěchám s radou, tipem nebo vyzkoušeným doporučením.

U každého receptu také najdete jeho vlastní příběh o tom, jak se dostal do mojí kuchařky. Chci, abyste zde nacházeli inspiraci pro své vlastní cukrářské umění a nebáli se ukuchtit i složitější dobroty. Ať se z vašeho obyčejného pečení stane pečení neobyčejné, ať jím potěšíte své blízké, protože vlastnoručně upečený dárek potěší víc jak koupený máslový dort. Jak kdysi řekla moje kamarádka Maruška:

„Mony, ty tvoje perníčky jsou jako medový sen se špetkou dokonalosti.“

V mojí e-Kuchařce se můžete těšit nejen na medové perníčky, ale na spousty dalších úžasných receptů. A vaše vytoužená dobrota se stane sladkou skutečností. 

Sladkou chuť!

Kuchtime
Kuchtime
Kuchtime
Kuchtime
Kuchtime
Kuchtime
Kuchtime
Kuchtime
Kuchtime
Kuchtime
Kuchtime