Po čokoládě sáhneme, když nás honí mlsná, chceme si dát nějakou dobrotu nebo jen tak ke kafíčku po obědě. Čokoláda působí blahodárně i jako takový čokoládový balzám na nervy po náročném dni. Čokoláda nás zkrátka láká svou vůní a nespočtem různých chutí. Já osobně mám nejradši hořkou čokoládu, ale pochopitelně nepohrdnu ani žádnou jinou. A když mi nestačí čtvereček nebo tabulka čokolády, upeču rovnou čokoládový dort.
V tomto dortu je čokoláda ve všech jeho vrstvách. Je základem korpusu, polevy, a aby nebylo čokolády náhodou málo, dozdobuje se dort čokoládovými hoblinkami. Milovníci čokolády, pusťte se směle do pečení.
Postup je trošku náročnější, ale není to žádná věda. Budeme především topit čokoládu ve vodní lázni. Vodní lázeň znamená, že vezmeme kastrůlek a misku. Kastrůlek by měl být větší než miska, ale zas v něm nesmíme misku utopit. Do kastrůlku napustíme trochu vody, kterou přivedeme na mírném ohni k varu. Na tento kastrůlek postavíme misku s nalámanou čokoládou (použijte kvalitní alespoň 80% čokoládu) a necháme rozpustit. Vždy máme po ruce stěrku, abychom docílili dokonalého rozpuštění čokolády. Moc dlouho to trvat nebude, takže nenecháváme topit bez dozoru. Aby ostatní suroviny neutrpěly šok z teplé čokolády, musíme ji nechat po rozpuštění vychladnout.
Ostatní suroviny spolu postupně smícháme, jako předposlední přijde na řadu roztopená čokoláda a nakonec mouka s práškem do pečiva. Vznikne takové hutnější těsto, které po upečení mírně klesne, proto používám většinou formu srdíčko, které má průměr cca 22 cm.
Po upečení nebude dort vypadat příliš pěkně, stane se vám, že povrch dortu bude takový popraskaný a bude se drolit. Na scénu proto přijde čokoládová poleva. Nyní ale nebudeme v kastrůlku zahřívat vodu, ale smetanu a v ní budeme rozpouštět opět nalámanou čokoládu a opět použijeme kvalitní 80% čokoládu. Pokud bychom udělali čokoládovou polevu pouze ze smetany a čokolády, bude taková matná, my ale potřebujeme lesklou polevu. Fígl je v tom, že do polevy přimícháme ještě cca 10 gramů másla, které změní matnou polevu na lesklou.
Touto lesklou polevou potom polijeme celý dort. Pokud jsem to ještě neřekla, tak poleva bude úplně všude, proto začněte od prostředku dortu a postupujte ke krajům. Jakmile vám začne poleva téct po bocích, nožem ji mírně uhlaďte. V tomto případě se nemusíte snažit o dokonalost, díky popraskané struktuře korpusu se vám to ani nepodaří. Nedbalá elegance tomuto dortu ale sluší a pro všechny případy jsou tu přeje ještě čokoládové hoblinky.
Jako poslední přijde na scénu čokoláda v podobě čokoládových hoblinek. Nezapomeňte na to, že než hoblinky dáte na dort, musí být již dostatečně vychlazený. V opačném případě se vám hoblinky rozpustí v polevě. Pro čokoládové hoblinky už nemusíte používat kvalitní 80% čokoládu, vystačíte si s jakoukoliv tmavou čokoládou. Zkoušela jsem už i variantu s hoblinkami z bílé čokolády a dort dostal zase jinou, takovou jemnější podobu. Chutím se meze nekladou.
Dodám ještě poslední věc a to tu, že čokoládový dort chutná každý den jinak. První den je ještě vláčný a postupně se stává hutnějším a hutnějším. Mě osobně chutná více až druhý den, pokud ovšem vůbec zbyde.
Jestli ano, tak až vás přepadne chuť na čokoládu, upečte si tento čokoládový dortík. Rozpis surovin najdete v e-Kuchařce.