V hlavní roli čokoláda ve vedlejší marmeláda

Kuchtime

Nikdy nikdy nikdy, tohle je i na mě velké sousto. Do toho se pouštět nebudu. Vyhlášení kuchaři dělají vyhlášený Vídeňský Sacher, recepty si schovávají, nikdo nechce prozradit ten svůj a teď ho mám dělat i já. Dávala jsem si ho jednou v kavárně ve Vídni. Pravý Sacherův dort. Pamatuji si, jak se rozpouštěl na jazyku s tou typickou lahodnou šlehačkou. Takže hlodavá otázka stále zůstává. Fakt já?

A teď ho mám jako dělat já?

Nedá se nic dělat, chtěla jsem splnit přání jedné nevěstě. Tak jsem hodiny a hodiny studovala internet a dočetla jsem se akorát k tomu, že na ten nejlepší stejně nikde nikdy recept nenajdu. Chtěla jsem to vzdát, napsat, že to prostě nedám. Ale pak zase přišel pocit odhodlání, protože kdo umí číst, umí taky vařit, že. Tak jo, nová energie mi dodala sílu a já byla přesvědčená, že ho teda upeču. Třeba né úplně přesně ten typický Vídeňský Sacher, ale upeču zkrátka moji verzi Vídeňského Sacheru. Po 15 přečtených receptech jsem propadla zase zoufalství. Kdo by byl řekl, že každý tvrdil něco jiného. Prozkoumala jsem i pár zahraničních blogů a nakonec jsem zkombinovala všechno dohromady.

V hlavní roli čokoláda ve vedlejší marmeláda

Sacherův dort je čokoládový dort, který je naplněný meruňkovou marmeládou a politý čokoládovou polevou. Čokoláda tak patří jak do těsta, tak na dort. Rozpuštěním čokolády lze začít, protože bude potřeba, aby stihla dostatečně vychladnout, než ji budete lít do těsta.

Postup přípravy se může zdát trošičku složitější, ale není to zas taková věda. Jak už jsem psala, začnete tím, že si rozpustíte čokoládu ve vodní lázni. To uděláte tak, že menší kastrůlek s čokoládou dáte na větší kastrůlek s vodou a zahříváte. Průběžně mícháte, dokud se čokoláda nerozpustí. Kdybyste dali kastrůlek s čokoládou rovnou na plotýnku (jakože vás napadne, že si tím třeba ušetříte čas), tak se vám začnou dělat hrudky a čokoláda bude pro účely dortu nepoužitelná. Jakmile bude čokoláda krásně rozpuštěná, odstavíte ji a necháte vychladnout.

Prosím, ať se povede

Mezitím si připravíte máslovou pěnu a zamícháte do ní žloutky. Bílky budou mít jiné poslání. Uděláte z nich pomocí krupicového cukru krásný lesklý táhlý sníh. No a blížíte se do finále. Čokoláda vám vychladla, takže je na čase spojit ji s máslovou pěnou se žloutky, nezapomeňte pořádně promíchat, aby se vše důkladně obarvilo čokoládou. Dále přijde na řadu ušlehaný sníh, ten vmíchejte velmi opatrně a jako poslední hladká mouka. Vznikne vám nadýchané těsto.

Klasicky jako u jiných dortů nalijete takto připravené těsto do dortové formy o průměru cca 26 cm (na dno je dobré dát pečící papír a boky vymazat máslem a vysypat hrubou moukou) a upečete. Nečekejte od tohoto dortu, že vám nějak naskočí. Chcete krásně hladkou rovnou plochu.

A na řadu přichází marmeláda

Na finále tohoto dortu budete potřebovat již zmiňovanou meruňkovou marmeládu a opět čokoládu. Sacher dort musíte jedenkrát podélně rozříznout a celý spodní díl potřít meruňkovou marmeládou. Dort pak opět sestavíte a ještě jej potřete marmeládou i z venku. Takže pokud vám náhodou marmeláda někde trochu vyteče, tak to vůbec nevadí. Důležité je, dát dort takto připravený vychladit do ledničky. Bude se vám mnohem lépe nanášet potom poleva.

A zase ta čokoláda

S vodní lázní jste již kamarádi, takže se do ní pustíme podruhé. Tentokrát budeme rozpouštět čokoládu na polevu. Postupujeme úplně stejně, takže rozpustíte čokoládu, necháte zchladnout a pak s ní polijete celý vychlazený dort. Pokud se vám zdá, že má dort nějaké nedokonalosti, tak je můžete doladit nožem a honem rychle vraťte dort zpět do ledničky. Poleva poměrně rychle ztuhne, takže poté můžete servírovat. Na mě je už i tato varianta dost sladká (záleží také na marmeládě), takže jej se šlehačkou nedělám, ale jak je libo, klidně si ji přidejte. Když už, tak už.

A jak to vlastně dopadlo s tím svatebním dortem?

Článek jsem začala povídáním o tom, jak jsem se vlastně k tomuto dortu dostala. Byl to požadavek jedné nevěsty na svatbu. Samozřejmě, že jsem dort nakonec zvládla a po upečení jsem na něj změnila názor. Nebyl vůbec těžký, ba naopak a překvapilo mě, že mi zachutnal tak moc, že jsem další víkend pekla druhý pro rodinu. A to jsem si myslela, že jsem jej jedla v té Vídni naposled. A už vůbec by mě nenapadlo, že se ho naučím péct a zařadím ho do své kuchařky. No neříká se mu klenot mezi sladkými klenoty jen tak.

Tip na závěr

Sacher je hutný dort, řekla bych, že patří mezi ty těžké dorty. Určitě je výbornou variantou na zimní oslavy nebo svatby, případně pro jiné příležitosti. Navíc tak pěkně zužitkujete meruňkovou marmeládu, pokud máte přebytek zásob 😉

Když pečete něco, co všichni znají

Když pečete něco, co všichni znají, respektive měli tu možnost už danou dobrotu někde ochutnat, tak je to výzva. O to větší výzva to je, když se jedná o typickou dobrotu daného města, jako je například Vídeňský Sacher. Možná se bojíte i toho, že budou váš výrobek srovnávat s tím originálním, který kdysi někde ochutnali. Buďte v klidu, zas až tak do detailů si to pamatovat nebudou a kdyby vás chtěli srovnávat, tak by museli mít oba dva kousky vedle sebe a to se nestane. Tímto vám chci jen dodat odvahu na vyzkoušení tohoto klenotu mezi sladkými klenoty. Pokud už máte svoji e-Kuchařku, tak se můžete směle pustit do pečení a ti z vás, kdo ji zatím nevlastní, si ji mohou objednat zde.

Jsem aktuálně maminka na rodičovské dovolené, ale pekařkou úžasných dobrot jsem zůstala. I když nyní v menší míře. Peču s vášní, radostí, nadšením a láskou. Chci i vás inspirovat k vlastnímu cukrářskému umění. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem také autorkou e-Kuchařky, díky které šířím vášeň a radost z pečení dál do vašich sladkých životů. e-Kuchařka Začínáme ve sladké kuchyni >> je malou ochutnávkou a zároveň startem pro začínající pekařky a cukrářky. Nechte se zlákat všemi vůněmi, barvami a chutěmi ;-).
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Ochrana osobních údajů