Dort ze sýrů? A to bude jako sladký?

Kuchtime

Nejen že to bude sladký, ale bude to i děsně dobrý. Před prvním pečením Cheesecaku jsem z něj měla dost respekt. Kolovaly historky, jak to musí správně ztuhnout, že je velmi důležitá teplota při pečení a vůbec postup, že je taky náročný. Víte co, není to tak hrozné. Asi vám nemusím opakovat, že když máte správný recept, zvládnete všechno. Pojďme tedy zbořit mýtus jménem Cheesecake.

Milujeme sušenky

Víte, kdo miloval sušenky? Elmův kamarád Keksík ze Sezam Street. Že nevíte, o koho jde? Byla to taková ta modrá příšerka, co jedla sušenky a drobila je všude kolem sebe. A víte, kdo ještě miluje sušenky? Moje sestra-dvojče. Nedrobí je kolem sebe, ale miluje je v Cheesecaku. To jsem trochu odbočila, ale chtěla jsem tím říct, že sušenky jsou naprostým základem tohoto dortu. V mém receptu jsou 2 balíčky sušenek. Já používám ty od BeBe. Dle mého názoru je nejlepší varianta jeden balíček světlých sušenek a jeden balíček tmavých. Zkoušela jsem už i variantu, kdy jsem dala dva balíčky jenom světlých sušenek a vyzkoušenou mám i variantu pouze s tmavými sušenkami. Za sebe můžu říct, že mně i ostatním chutnala nejvíce varianta mix.

Sušenkový základ je základ

Když jste rozhodnutí, které sušenky zvolíte, čeká je taková nemilá věc – rozdrcení v mixéru. Neříkám, že je máte rozdrtit přímo na prach, spíše na takové malinké drobečky, protože spolu s máslem se pak budeme snažit z nich udělat kompaktní hmotu, kterou udusáte na dno rozebíratelné dortové formy. Než je začnete dusat, vyložte si formu pečícím papírem a okraje vymažte máslem.

Sušenky a sýr do dortu?

Zní vám to neuvěřitelně? Nejste sami. Když jsem pekla Cheesecake poprvé a měla jsem na stole vyskládané všechny suroviny, přišel můj taťka a zeptal se mě – „To bude jako sladký?“ 😀 Odpověděla jsem mu s ledovým klidem, že ano a ať počká na výsledek.

Jak namíchat tu správnou chuť?

Na sušenkový podklad totiž přijde sýrový krém, přesněji 600 gramů krémového sýra. V receptech často najdete výčet sýrů, které jsou vhodné k použití. Ale jak namíchat tu správnou kombinaci a chuť? Já jsem ideální kombinaci našla. Není tolik sladká, ani tolik kyselá, není až tak sýrová, přece tam sýr je. Moje kombinace je mascarpone, tvaroh a lučina. Do této směsi pak přišlehám zakysanou smetanu, vejce a cukr. Ve výsledku vám z toho vyjde taková hustší polévka. Když krém ochutnáte, měl by vám chutnat, pokud jej chcete sladší, přidejte cukr nebo naopak. K vytoužené chuti může pomoci i lžička citronové šťávy. A pak už stačí vše nalít na sušenkový podklad.

Záhada Cheesecaku

Po té, co máme sušenkový podklad zalitý sýrovým krémem, můžeme dát Cheesecake do trouby. Prvních 15 minut pečeme Cheesecake na 200°C a po tom snížíme teplotu na 110°C a pečeme dalších 30 minut. To už spíše tak sušíme. Celé kouzlo spočívá v tom, že troubu neotvíráme!!! To zdůrazňuji. Zvědavost si nechte na finále, ale neotvírejte troubu, výkyvy teplot Cheesecake nemá rád.

Cheesecake je nejlepší až druhý den

Až budete mít dopečeno, vypněte troubu, otevřete dvířka, ale nechte v něm Cheesecake ještě alespoň dvě hodinky vychladnout. Jak jsem říkala, Cheesecake nemá rád změny teplot a povrch by se vám mohl zdrcnout. Až je zcela vychladlý, nechte jej odpočívat v lednici do druhého dne a potom můžete servírovat. Pokud máte po ruce ovoce, ideálně se k němu hodí.

Easy Cheesecake

Věřím, že nyní už nemáte obavy z Cheesecaku a s chutí se do něj pustíte. Rozpis surovin najdete v e-Kuchařce.

Jsem aktuálně maminka na rodičovské dovolené, ale pekařkou úžasných dobrot jsem zůstala. I když nyní v menší míře. Peču s vášní, radostí, nadšením a láskou. Chci i vás inspirovat k vlastnímu cukrářskému umění. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem také autorkou e-Kuchařky, díky které šířím vášeň a radost z pečení dál do vašich sladkých životů. e-Kuchařka Začínáme ve sladké kuchyni >> je malou ochutnávkou a zároveň startem pro začínající pekařky a cukrářky. Nechte se zlákat všemi vůněmi, barvami a chutěmi ;-).
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Ochrana osobních údajů