Kakao a bílá čokoláda, nesmrtelná kombinace

Kuchtime

Druhá adventní neděle a druhá inspirace na vánoční cukroví je tady. Věřím, že někteří z vás už mají napečeno několik druhů a někteří z vás už i poslepováno a nazdobeno. Já osobně nepatřím mezi ty, kteří potřebují každoročně napéct milion druhů cukroví, které ve výsledku pak nikdo nejí. Pečení vánočního cukroví je pro mě o pohodě, o tom, že napeču to, co máme rádi a společně s troubou provoníme byt vánocemi.

Kolik druhů cukroví máš, tolikrát jsi …

Navíc si myslím, že předhánění se, kolik kdo upekl druhů cukroví, je občas nefér hra. Někdo peče z dvojitých dávek, někdo z polovičních a někdo jedno těsto použije na více způsobů. Proto jsem se nikdy tohoto poměřování neúčastnila a účastnit ani nehodlám. Vánoční cukroví přece pečeme proto, aby nám provonělo domov a mohli jsme jej pak uždibovat u pohádek.

V minulém článku o lineckých kolečkách jsem zavzpomínala nejen na dětství, ale i na to, že lineckým začínáme. Linecké je naše stálice a mezi tyto stálice se pomalu ale jistě prodraly kakaové hvězdičky plněné krémem z bílé čokolády.

Příběh kakaového lineckého

Když jsem v loni hledala nějakou protikladnou kombinaci pro linecké, objevila jsem tzv. kakaové linecké. Všichni známe klasickou a vynikající kombinaci světlého křehkého lineckého kolečka plněného marmeládou. A protože mi to nedalo a velmi často zkouším, co to s těstem udělá, když se do něj přidá kakao. Mimochodem, někdy to kakaové těsto chutná lépe a proto už mám vytipované recepty, které bez kakaa nepeču. Ale zpět k věci. Zkusila jsem zapátrat a ejhle, recept byl na světě.

Čím to ještě trochu více provonět

Do klasického světlého lineckého můžete přidat i vanilku, která vám krásně provoní těsto. Co tak přidat do kakaového lineckého? Nastrouhanou pomerančovou kůru. Provoní vám nejen těsto, ale při pečení i celý byt nebo dům.

Matlavé těsto

Nemám bohužel lepší, ale za to je to výstižnější výraz – tohle těsto je hodně matlavé, právě kvůli kakau. Mějte s ním tedy hodně trpělivosti a hodně si pomoučete vál, na kterém budete hvězdičky vykrajovat.

Tady na velikosti záleží

Čím větší, tím lepší, bych ještě dodala. Malé tvary vám půjdou špatně vykrajovat, protože v těstě máte tu nastrouhanou pomerančovou kůru. Proto volte nějaké větší vykrajovátko. Mě tak nějak zbyly vloni hvězdičky, které se na mě smutně dívaly z linky, a já jsem jim chtěla najít nějaké vhodné těstíčko. Povedlo se a ničím jiným už kakaové linecké nevykrajuji.

Krém z bílé čokolády

Jestliže u lineckého ujídám těsto při pečení, u hvězdiček zase na oplátku ujídám polevu. Kdo by taky odolal krému z bílé čokolády. Ačkoliv bílou čokoládu normálně moc nemusím, tak v tomto krému je neodolatelná. Kouzlo je v tom, že smetanu přivedeme k varu, ale hlídáme ji a s první bublinkou ji stáhneme, položíme třeba na chňapku a necháme v ní pomalu rozpustit nalámanou bílou čokoládu. Kdybyste dali čokoládu ještě během zahřívání ke smetaně, jakože si třeba ušetříte čas, tak se vám začnou tvořit hrudky. Čokoláda zas tolik tepla nepotřebuje, horká smetana dokonale stačí. A za občasného míchání necháme smetanu s čokoládou chladnout. Pak už jen přidáme rum nebo koňak a vyšleháme s máslem na nejvyšší otáčky. Lednice nám dopomůže k tomu, že krém ztuhne, ale přesto ještě doporučuji jej před slepováním vyndat z ledničky, aby trochu povolil a nebyl jak beton a hvězdičky se s ním dobře slepovaly.

Rada na závěr

Nechejte hvězdičky po upečení na plechu vystydnout, protože budou velmi křehké. Kdybyste s nimi začali hned manipulovat, tak by se vám mohly rozlámat, stejně tak u slepování. Zacházejte s hvězdičkami jemně a moc na ně při plnění krémem netlačte. Ideální je slepit hvězdičky trochou krému k sobě a potom ještě po slepení přidat trochu krému doprostřed, aby byl střed pěkně plný.

Šťastné a sladké

Jestli jsem vás dostatečně navnadila na kakaové hvězdičky s krémem z bílé čokolády, tak jsem jen ráda a doufám, že vám tato kombinace bude chutnat a ozvláštníte s ní svoji sbírku vánočních cukroví. Recepty s přesným rozpisem surovin a postupem krok po kroku najdete v e-Kuchařce. Ať se vám hvězdičky povedou a třetí adventní neděli si upečeme to nejtradičnější vánoční cukroví. Těšit se můžete už teď.

Jsem aktuálně maminka na rodičovské dovolené, ale pekařkou úžasných dobrot jsem zůstala. I když nyní v menší míře. Peču s vášní, radostí, nadšením a láskou. Chci i vás inspirovat k vlastnímu cukrářskému umění. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem také autorkou e-Kuchařky, díky které šířím vášeň a radost z pečení dál do vašich sladkých životů. e-Kuchařka Začínáme ve sladké kuchyni >> je malou ochutnávkou a zároveň startem pro začínající pekařky a cukrářky. Nechte se zlákat všemi vůněmi, barvami a chutěmi ;-).
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Ochrana osobních údajů