Tak těmto šátečkům jednoduše neodoláte. A i když to vypadá, že ze surovin bude hodně těsta a tedy hodně šátečků, možná vám ani nestihnou vychladnout a abyste začali kuchtit znovu.
Co mám na nich ale vůbec nejradši, je to, jak jsou krásně barevné. Právě díky marmeládám, kterými jsou plněné. A tak zúročíte třeba produkty vlastní zahrádky nebo produkty darované z jiných zahrádek. Já úspěšně spotřebovávám marmelády od babiček a jahodovou od mamušky. Vynikající musí být také šátečky s borůvkovou, višňovou nebo malinovou marmeládou.
Zkoušela jsem dvě varianty. Poprvé jsem udělala těsto jenom z mouky, tvarohu a másla. Bylo vláčné, pěkně drželo a pracovalo se s ním dobře. I druhý den byly šátečky krásně nadýchané a měkké. Při druhém pokusu jsem si po sobě recept špatně přečetla a rozklepla jsem do těsta i vajíčko, které mělo být na potření. No co už, zkusila jsem z toho udělat těsto. Bylo trochu tužší, ale pracovalo se s ním dobře. V den pečení byly šátečky krásně nadýchané a v chuti zas tak velký rozdíl nebyl, ovšem druhý den byly betonové. Vajíčko v nich ztvrdlo a už nebyly tak nadýchané. Tohle tedy fungovat nebude. Nechte vajíčko opravdu jen na potření a do těsta jej nedávejte.
Těstu také pomůže, když jej necháte chvíli odpočinout, suroviny se krásně spojí. Pokud se vám těsto příliš lepí, zapracujte do něj ještě trochu mouky. Ale ne moc, těsto budete válet na pomoučeném vále a další mouka se do šátečků dostane tímto způsobem, takže všeho s mírou.
Na vykrajování nepotřebujete žádné speciální vykrajovátko, postačí vám větší sklenice, tedy záleží, jak velké šátečky chcete a kolik do nich chcete dát náplně. Já jsem zatím zkoušela jen marmelády. Jelikož je těsto z tvarohu, nedělala jsem tvarohovou náplň. Ale pozor, není marmeláda jako marmeláda. Držte se rady, že hustá marmeláda je dobrá marmeláda. I ta nejlepší marmeláda na světě, pokud bude moc tekutá, tak vám z šátečků při pečení vyteče a budete mít po dobrotě. A to nemluvím o tom, že vám bude už při balení šátečků vytékat.
Je pravda, že pokud nemáte speciální vykrajovátko, musíte si dát trochu víc práce s okraji šátečků, aby dobře držely. K tomu vám ale postačí vidlička. No a pak už dodáte šátečkům lesk vajíčkem a růžovou barvu pečením. Ihned po upečení jsou šátečky velmi křehké, nechte je chvilku vychladnout a pak je obalte v moučkovém cukru.
Jak už u nás bývá zvykem, než se něco sní, musí se to vyfotit. To platí především u dobrot. Ihned po upečení je potřeba na ně vyhlásit embargo, aby se nestalo, že nebude co fotit. Až je dokonalá fotka, tedy pardon, až je několik desítek fotek vyfoceno a schváleno, teprve pak dávám dobroty na stůj s pokynem, tak teď je můžete sníst.
Věřím, že jsem vás dostatečně nalákala na šátečky, že se právě chystáte jít podívat, zda máte po ruce jednu marmeládu a už listujete e-Kuchařkou a hledáte recept. Ať se vám šátečky povedou.