Kdo mi to tu loupe LOUPÁČEK

Kuchtime

Co nejraději snídáte? Dáváte přednost sladké nebo slané snídani? Rozlišujete, zda je pracovní týden nebo víkend? Anebo naopak snídani ráno vůbec neřešíte. Já teda musím říct, že to mám po každé jinak. A protože jsem velký spáč, a když nemusím, tak nevstávám, tak občas snídám oběd nebo mám k obědu snídani 😀 Často také snídám po cestě za klientem nebo v práci. A jsou dny, kdy snídani nestihnu vůbec, protože se moc dlouho krášlím v koupelně, tam totiž čas běží trochu jinak. Nicméně když čas na snídani mám, což je většinou o víkendu, snídám dlouho. A úplně nejvíc si umím užít hotelovou snídani. Naše první výročí jsme s přítelem slavili v jednom hotelu v Mikulově, a protože nám počasí moc nepřálo, snídali jsme ráno asi 2 hodiny. Jednou si dokážu představit snídaně na naší terase, kde budou vonět právě třeba čerstvě upečené snídaňové loupáčky.

Kuchtime

Kvásku kyň!

Tato snídaňová dobrota je z kynutého těsta. O kynutém těstě už toho taky bylo napsáno hodně a někteří z něj mají strach dodnes. Řeknu vám, není to zas až takový strašák, jak se na první pohled zdá. Jen si vždycky vzpomeňte na tu pohádku o kouzelném hrnečku, který vařil kaši, a kvásek hlídejte. Když totiž použijete kouzelnou formulku kvásku kyň, tak nesmíte zapomenout říct i kvásku dost.

A jak na celou tu záhadu jménem kvásek? Začnete tím, že si ohřejete v mikrovlnce půl hrnku mléka. Nesmíte mít to mléko ani vlažné, ale ani ho uvařit. Zkrátka musí být tak akorát teplé. To je rada, že 😀 Já vždycky malou lžičkou ochutnám, když je mléko ještě studené, ohřeju ho, když si málem spálím jazyk, ohřála jsem moc. Do horkého mléka totiž nesmíte dát droždí, zabili byste kvasinky a kvásek by vám nevzešel. Když máme mléko tedy tak akorát teplé, přidáme do něj lžíci cukru krupice, rozmícháme jej v mléce a potom do sladkého mléka rozdrobíme půl kostky droždí. To je vše a v teple necháme kvásek vzejít. Pozor, hlídejte si, aby vám kvásek neutekl. Byly i tací experti, kteří nechali vzejít kvásek na topení, zapomněli na něj a o zábavu na celé odpoledne bylo postaráno.

Kuchtime

Kvásku dost!

Poté, co řeknete kvásku dost, jej opatrně přimícháte k ostatním surovinám, promícháte a těsto pořádně vypracujete. Necháte jej pak odpočinout přikryté utěrkou asi zhruba hodinu. Tohle je postup, kdy si děláte kvásek zvlášť v hrníčku a až poté, co vám vzejde, jej přidáte k ostatním surovinám. Druhá varianta je dělat kvásek přímo v důlku ve vší mouce z receptu. První varianta mi přijde bezpečnější a pro začínající kuchařky vhodnější, když by se vám náhodou kvásek nepovedl, nemusíte hned vyhodit i všechnu mouku.

Kuchtime

Jeden jako druhý

Tu těžší část máte za sebou, teď se pustíme do té zábavnější. Když máte těsto vykynuté, rozdělíte si jej na dvě části. Vezmete si jednu část, ještě ji na pomoučeném vále trochu prohnětete a vyválíte z ní kulatou placku. Abyste docílili toho, že budete mít loupáčky všechny stejné, tuto placku 4x přeříznete. Představte si pizzu, kterou chcete také rozříznout na stejné dílky a vy chcete přesně 8 stejných trojúhelníčků. Každý trojúhelníček můžete ještě jednou přejet válečkem, záleží, jak velké loupáčky chcete.

Kuchtime

A jakou dobrotou loupáčky naplnit?

Loupáčky můžete zabalit a nechat bez náplně a až po upečení si je můžete potřít třeba marmeládou. Ale pro ty z vás, kteří chtějí loupáčky něčím vyšperkovat, mám pár tipů. Jako první se nabízí již zmíněná marmeláda. Tu jsem použila i já. Taková jahůdková nebo meruňková chutná v loupáčcích skvěle. Vybírejte marmeládu ale spíše hutnější nebo pevné konzistence, příliš tekutá marmeláda se vám bude jednak špatně balit a bude z loupáčků vytékat. Ale můžete si troufnout i na složitější náplně – tvarohovou, ořechovou nebo makovou. A pokud nemáte po ruce ani marmeládu a ani se vám nechce dělat náplň, můžete jednoduše naplnit loupáčky nalámanou čokoládou, která se při pečení rozpustí a je to mňam.

Kuchtime

Jdeme do finále

Trojúhelníčky máte nachystané, náplň taky, můžete loupáčky zabalit a upéct. Na delší konec každého trojúhelníčku dáte lžičku náplně a začnete balit loupáčky směrem ke středu. Zabalený loupáček položíte na plech vyložený pečícím papírem. Takto zamotáte i ostatní loupáčky a necháte je 10 minut ještě kynout na plechu. Budou takové buclaté po upečení. A aby byly ještě krásně křupavé, potřete je rozšlehaným vajíčkem a posypete mákem. Pak vložíte do trouby a upečete. A mezitím si připravíte druhou polovinu těsta. Na každý loupáček můžete použít jinou náplň a zjistit tak, která u vás zvítězila. Loupáčky pak nechte chvíli vychladnout a ještě čerstvě upečené podávejte.

Kuchtime

Snídaňové loupáčky

Doufám, že jsem článkem potěšila všechny milovníky snídaňových dobrotek. Do komentáře pod článek mi můžete napsat, s jakou náplní byste si dali loupáčky nejraději vy. A přesný rozpis surovin, včetně podrobného postupu najdete v e-Kuchařce. Sladkou chuť.

Jsem aktuálně maminka na rodičovské dovolené, ale pekařkou úžasných dobrot jsem zůstala. I když nyní v menší míře. Peču s vášní, radostí, nadšením a láskou. Chci i vás inspirovat k vlastnímu cukrářskému umění. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem také autorkou e-Kuchařky, díky které šířím vášeň a radost z pečení dál do vašich sladkých životů. e-Kuchařka Začínáme ve sladké kuchyni >> je malou ochutnávkou a zároveň startem pro začínající pekařky a cukrářky. Nechte se zlákat všemi vůněmi, barvami a chutěmi ;-).
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Ochrana osobních údajů