Lehčí než vzduch…francouzské šarmantní madlenky

Kuchtime

Francouzským šarmantním madlenkám se zkrátka nedá odolat. Tyto francouzské baculaté dobrotky připomínající mořské mušle jsou typické svými buclatými bříšky a nezaměnitelnou chutí díky citronové a pomerančové kůře a šťávě.

Seriálový nápad

A tentokrát si vypůjčím hlášku z mého nejoblíbenějšího seriálu Přátelé:

Ross: Tohle je výborný…

Rachel: Sandy pekl madlenky.

Ross: Vidíš? A o tomhle přesně mluvím. Kterej chlap peče jemný francouzský koláčky? Copak neumí tvrdý chlapský keksy, co se rozpadaj?

Sice jsem tento díl viděla už asi 565x, ale nikdy jsem nepátrala po tom, co jsou to ty jemné francouzské koláčky. Až loni, když se mě kolega v práci zeptal, co to teda je, jsme to začali googlit. Zjistili jsme, že tyto jemné francouzské koláčky připomínají naše medvědí tlapky a že nebude zas až tak těžké je udělat. Objednala jsem si tedy plech na madlenky a než mi přijel, měla jsem napsané asi 4 recepty. Říkala jsem si, že ten finální dám dohromady až při pečení.

Baculatá forma na madlenky

Otázkou je, zda si formu na madlenky koupíte nebo třeba jen půjčíte. Právě tvar připomínající mořské mušle je u těchto francouzských baculatých dobrotek nenahraditelný. Nejen tvar, ale potom také i jejich chuť a vůně jsou nezaměnitelné.

Víc než jen čajové pečivo

Určitě nemusíte dělat madlenky jenom na Vánoce, ve skutečnosti je to čajové pečivo. Takže kdykoliv zatoužíte po nadýchané a osvěžující dobrotě ke kávě, čaji nebo jen tak, madlenky jsou sázkou na jistotu.

Nadýchané těsto

Ve chvíli, kdy jsem začala strouhat citronovou a pomerančovou kůru do těsta, zavoněly tyto citrusy tak, že bylo jasné, že ve výsledku z toho bude neskutečná mňamka. Těsto není nijak složité, zpracování všech surovin vám zabere opravdu chviličku. Co je ale důležité, je nechat těsto cca 25 minut stát, budete ho mít potom krásně nadýchané. A takto nadýchaným těstem se potom plní samostatné formičky nebo celá forma s jednotlivými mušlemi. Formu je potřeba před pečením vymazat a vysypat, zvláště pokud ji máte nově koupenou, pak z ní madlenky samy vypadnou.

Buclatá bříška

Madlenky by se vám při pečení měly krásně nafouknout a měly by mít buclatá bříška. Po upečení je můžete nechat chvíli vychladnout a potom je vyklopit. K dokonalosti jim pak už chybí jen posypání moučkovým cukrem.

Vánoční Andílek

Při focení  madlenek jsem propašovala do fotícího prostoru andělíčka, kterého jsem koupila na vánoční stromeček. No cpala jsem ho tam tak dlouho, než se nad ním moje fotografka slitovala a udělala z něj jednu z hlavních postav při tomto focení. I když je pravda, že na některých fotkách se andělíček schovává za madlenky.

Šťastné a sladké

Z receptu, který najdete v e-Kuchařce upečete právě jeden plech francouzských šarmantních madlenek. A kromě přesného rozpisu surovin a postupu krok za krokem na vás čeká i andělíček na fotografiích.

Jsem aktuálně maminka na rodičovské dovolené, ale pekařkou úžasných dobrot jsem zůstala. I když nyní v menší míře. Peču s vášní, radostí, nadšením a láskou. Chci i vás inspirovat k vlastnímu cukrářskému umění. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem také autorkou e-Kuchařky, díky které šířím vášeň a radost z pečení dál do vašich sladkých životů. e-Kuchařka Začínáme ve sladké kuchyni >> je malou ochutnávkou a zároveň startem pro začínající pekařky a cukrářky. Nechte se zlákat všemi vůněmi, barvami a chutěmi ;-).
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Ochrana osobních údajů