Naháč ovocný – lehký, ovocný a nedbale elegantní

Kuchtime

Nahatý dort neboli Naháč je krásným překladem z anglického originálu The Naked Cake. Vaše srdce si rychle získá svým vzhledem i snadností. Oku lahodící a ještě velmi jednoduchý? To musí být vtip. Není. Naháč si zakládá na nedbalé eleganci a dává prostor pro fantazii. U zdobení si vystačíte s ovocem, sypaným kokosem, plátky mandlí, a nebo všechno dohromady. Naháč je ideálním letním dortem. Jeho příprava vám nezabere celý den, využijete sezónní ovoce a všichni si pochutnají. Zvláště pokud neholdujete tunám marcipánu nebo fondánu na dortu, oceníte jeho lehkost.

Kuchtime

Elegán se šlehačkou a ovocem

Mě osobně naháč uchvátil na první pohled, líbilo se mi, že se nemusím až tak moc snažit se zarovnáváním krému, ba naopak, pokud to tam naplácám, jak mi to přijde pod ruku, bude to naháči slušet o to víc. Podruhé jsem tento recept ocenila, když jsem potřebovala rychle upéct dort, neměla jsem moc času ani na pečení a ani na zdobení. Navíc bylo venku teplo, oslava měla být také venku a věděla jsem, že hosté neocení hutný čokoládový dort. A jako třetí ideální varianta mi tento dort připadá jako naprosto perfektní na letní svatbu. Že by měl jeden Naháč až tolik využití? Přesvědčte se na vlastní přečtení.

Kuchtime

Naháč jako letní dort

Je léto, sluníčko svítí a všude kolem vás je plno ovoce. Ať už ho sklízíte z vlastní zahrádky nebo jste jej dostali, ovoce je hodně. Taky vás čas od času přepadne mlsná, ke kafíčku se nějaká ta dobrota hodí vždycky. Navštěvují vás přátelé, které chcete také pohostit. Zároveň se vám do pečení moc nechce, je horko a plácáním složitého dortu nechcete ztratit celý den. Navíc by to asi stejně nikdo neocenil. Ideálním řešením pro tyto případy je Naháč ovocný. Lehký korpus, který upečete v dortové formě, máte do hodiny hotový. Naháči sluší, když je korpus co nejvyšší, proto volte klidně menší formu, ať vám pěkně naběhne do výšky.  Po upečení nechte samozřejmě dort pořádně vychladnout. Buď může chladnout v celku, nebo jej 2x podélně rozřízněte a nechte chladnout na části. Bude to rychlejší a budete mít jistotu, že zchladne i střed dortu.

Vaším největším kuchařským uměním nyní bude ušlehat smetanu a smíchat ji s mascarpone a cukrem. Potřebujete dostat pevný krém, aby v něm ovoce drželo. Ovoce si vyberte dle vašich chutí a toho, co máte aktuálně dostupné. Naháči sluší jahody, maliny, borůvky, ale také meruňky, broskve, švestky a třeba i kiwi, když jej nakrájíte na nějaké pěkné tvary. Naháč by měl být barevný, kombinace barev by měla být lákavá a jak se tak říká, k nakousnutí. Poté, co celý dort naplněný krémem a ovocem seskládáte zase dohromady, zbývá už jen zbylý krém natřít úplně nahoru a opatlat trochu stěny dortu. Ale nezapomeňte, žádné zarovnávání a přemíra perfekcionalismu. Nakonec naskládáte ovoce i nahoru na dort a dozdobíte tak svůj krásný letní dortík. Ať už bude ke kávě nebo pro návštěvu, dlouho nevydrží.

Kuchtime

Naháč jako narozeninový dort

Chystáte se péct narozeninový dort, ale nejste až tak zkušená/ý pekař/ka nebo cukrář/ka? Na druhou stranu by všem spadla brada, kdybyste vystřihli nějaký ten pěkný dort? Hledáte ideální variantu, kterou zvládnou i ti, kteří mají své kvality někde jinde než ve sladké kuchyni? A zároveň se nebudete pouštět do něčeho, co nemá jistý a zaručený sladký konec? Tak potom upečte Naháče ovocného.

Jedinou záludností, která na vás čeká u pečení korpusu, je oddělit bílky od žloutků. Ke žloutkům budete postupně přidávat ostatní ingredience a míchat tak dlouho, dokud nebudete mít hladké těsto s bublinkami. Z bílků vyšleháte sníh, který nakonec do hladkého těsta opatrně vmícháte. Nic složitého. Pečení za vás obstará trouba a vy už jen počkáte, až korpus vychladne. Můžete si oddychnout, korpus máte, zbytek už bude hračka.

Kuchtime

Jak udělat naháče naháčem

Jak jsem psala výše, krém je z ušlehané šlehačky, mascarpone a cukru. Tento pevný krém, který vám vznikne, si můžete rozdělit na dvě části a s tou, se kterou nebudete právě pracovat dát do ledničky. S tímto krémem se pracuje velmi dobře, ale musíte být trošku obratní a nesmí vám to trvat dlouho. Jinak začne šlehačka při pokojové teplotě povolovat a krém už nebude takový pěkný. Pro začátečníky tedy doporučuji krém rozdělit a nechat si venku jen tu část, která půjde do dortu. Druhou část schovat do ledničky.

Nyní máte dvě možnosti, buď nakrájíte připravené ovoce na malé kousky a zamícháte do krému. Nebo dáte na spodní díl přiměřenou část krému, trochu uhladíte a na ni naskládáte ovoce. Ovoce dávejte hodně do krajů, aby z dortu vykukovalo. Spodní díl přiklopíte tím prostředním a celý postup zopakujete. Vůbec si nelámejte hlavu s tím, že vám někde bude krém nebo ovoce vykukovat, přesně to totiž chcete. Nakonec přiklopte celý dort vrchním dílem a vyndejte si krém z ledničky. Všechen, co jste si schovali, dejte nyní nahoru na dort, a když se vám bude zdát, že je málo krému ještě někde po obvodu dortu, klidně tam trochu napatlejte. Můžete si dát také trochu krému na zdobící nůž nebo cokoliv hladkého a objet jakoby celý dort kolem dokola. Znovu ale připomínám, že se nesmíte snažit o dokonalost, spíše naopak.

Kuchtime

Zdobeníčko zdobení

Jako poslední vám opět zbývá dozdobit vrch dortu. Tady se přiznám, že mám tendence zdobit až moc organizovaně a skládat ovoce do pravidelných obrazců a přesně jednu borůvečku vedle druhé. Na tohle je expert moje sestra, která se s tím nemazlí a tak výsledný look dortu je její zásluha. Proto mám pro vás návod v podobě rozhovoru:

M: Tak už to jenom dozdobím a můžeme fotit.
Ž: Čekáááááám!
M: Jo počkej, jedna borůvečka, malinka, co s tou jahodou?
Ž: Ty se s tím moc s***, prostě to tam nahaž!
M: Jak nahaž? Jakože mám udělat binec?
Ž: Noo, hele, lup to tam (hrst ovoce mizí z talířku).
M: Ale tady ta borůvečka …
Ž: Žádná borůvečka, nech ji tam, kde je.
M: A a a a ještě mandličky.
Ž: Nasyp to tam a odchod!  😀 😀 😀 😀 😀

Kuchtime

Naháč jako svatební dort

Říká se, že dvě věci, na které jsou svatebčané a vlastně i všichni ostatní zvědaví, jsou šaty nevěsty a svatební dort. S tím nelze než souhlasit a každá nevěsta si přeje, aby právě ten její svatební dort všichni obdivovali. Opět se vrátím k horkým letním dnům, kdy se většina svateb odehrává a to poslední, co chcete, je topící se dort pod nánosem marcipánu. A ještě hůře, když o svatební dort nemá nikdo zájem, protože jsou všichni přepapaní. Co jim nabídnout Naháče ovocného? Lehké těsto s lahodným krémem doplněné o sladké ovoce. Ideální spojení chutí, které vydrží až na věky.

Kuchtime

Oblíbili jste si naháče i vy?

Já jsem si Naháče ovocného oblíbila hned, doufám, že i vy po přečtení tohoto článku. Nad jeho přípravou nestrávíte celou věčnost a zvládnou ho i ti méně zdatní ve sladké kuchyni. Pokud máte navíc rádi v dortech ovoce, které mu dodají svěžest a ovocnou chuť, je Naháč ovocný tou správnou volbou. Lehký, ovocný, úchvatný a nedbale elegantní. Rozpis surovin včetně přesného postupu najdete v e-Kuchařce Bohyní sladké kuchyně.

Jsem aktuálně maminka na rodičovské dovolené, ale pekařkou úžasných dobrot jsem zůstala. I když nyní v menší míře. Peču s vášní, radostí, nadšením a láskou. Chci i vás inspirovat k vlastnímu cukrářskému umění. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem také autorkou e-Kuchařky, díky které šířím vášeň a radost z pečení dál do vašich sladkých životů. e-Kuchařka Začínáme ve sladké kuchyni >> je malou ochutnávkou a zároveň startem pro začínající pekařky a cukrářky. Nechte se zlákat všemi vůněmi, barvami a chutěmi ;-).
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Ochrana osobních údajů