Pan Dokonalý

Kuchtime

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké události, lidé nebo věci vám změnily život? Kam vás tyto skutečnosti posunuly nebo nasměrovaly? Určitě ano. I já mám takovou událost a díky této události čtete tento blog a možná už máte moji e-Kuchařku. Tou událostí se stala jedna v celku nevinná oslava mamuščiných narozenin.

Kuchtime

Kdo neochutná, neuvěří

Už jsem to psala v Mém příběhu, že nemám ráda máslové dorty. Opravdu ne. Jsou těžké, hutné, samé máslo a požitek z dortu nikde. Za to Pan Dokonalý, to je jiné kafe. Máte pocit, že lehčí ten korpus už snad být nemůže a že šlehačka, kterou je dort naplněný není snad ani šlehačka. Ale kdo neochutná, neuvěří.

Kuchtime

Mnoho tváří a podob Pana Dokonalého

Recept na Pana Dokonalého se stal mým nejoblíbenějším receptem na dort, díky jeho jednoduchosti a variabilitě. Máte chuť na základní světlý korpus, tmavý korpus, s kousky čokolády nebo bez? Všechno můžete. Základní rozpis toho dortu je pro světlý korpus. Já do něj přidávám nastrouhanou čokoládu, která se během pečení roztopí a vytvoří tečkovitou mozaiku na řezu. Když potřebuji tmavý korpus, přidám do těsta 1 lžíci kakaa a už do něj většinou nestrouhám čokoládu. Pokud do dortu nastrouháte čokoládu, dejte si záležet na vymazání dortové formy. Při pečení se čokoláda ráda přichytí na dno, proto je ideální, vyložit jej pečícím papírem.

Kuchtime

Jak vybrat tu správnou variantu?

Světlý korpus dělám, když vím, že budu potírat dort šlehačkou a potřebuji jej co nejefektivněji potřít, abych neměla nikde žádné skulinky. Na tmavém dortu by bylo hned všechno poznat. Naopak kakaový korpus se hodí, když chcete potírat dort polevou z čokolády.

Vždycky, vždycky a vždycky nechte dort po upečení dostatečně vychladnout. Budete jej plnit šlehačkou a ta nemá ráda teplo, takže by se vám zdrcnula. Rada zní – upečte si korpus den předem a budete mít jistotu, že stihne vychladnout.

Kuchtime

Máme upečeno, co dál…

Po vychladnutí bude možné rozříznout korpus na dvě části. Rozpis je dělán na dortovou formu o průměru cca 26 cm. Pokud budete péct v menší formě z celé dávky, může se vám podařit jej rozříznout i na 3 části.

A teď přijde na řadu ta zábavná část, pospojovat dort zpět a nazdobit. Já používám celkem 4 druhy krémů: šlehačkový krém, čokoládový krém, tvarohovo-pudingový krém a máslový krém. Jejich postupy najdete v článku Základní 4 druhy krémů. Vždy vám uvedené množství bude stačit na naplnění dortu a na potření dortu. Takže si jej můžete rozdělit půl na půl.

Opět rada pro vás, protože mám ráda ovoce, snažím se jej dávat i do dortů. Jsou pak svěží. Tedy jakmile mám spodní patro naplněné krémem, naskládám na něj nakrájené ovoce. Použít se dá prakticky cokoliv, co máte rádi. Já nejčastěji používám broskve, jahody, maliny a borůvky. Použít se dá i kompotované ovoce, ale nezapomeňte jej nechat pořádně okapat.

Kuchtime

Zdobíme, krášlíme, šperkujeme

Následně přiložíte vrchní patro a můžete druhou polovinou krému pečlivě potřít celý dort. Jakmile máte hotovo, dozdobíte. Šlehačkový krém můžete nechat následně ztuhnout a pak ozdobit ovocem, které naskládáte nahoru. Pokud chcete dort ještě vyšperkovat, můžete jej celý posypat kokosem. Nebo můžete posypat dort kolem dokola třeba i plátky mandlí nebo nasekanými ořechy. Nahoru pak naskládejte ovoce, marcipánové kytičky, perličky, květiny z jedlého papíru. Všechna tato zdobítka snadno seženete v obchodě.

Kuchtime

A ve zdobení ještě pokračujeme

U čokoládového krému si vystačíte s ovocem, velmi efektní jsou jahody nebo maliny, protože tvoří dokonalý kontrast. Opět můžete doladit výsledný efekt nejrůznějšími zdobítky.

Tvaroho-pudingový krém je takovou druhou variantou ke světlému korpusu. K tomuto krému vyloženě doporučuji ovoce, protože se k pudingu výborně hodí. Po ztuhnutí povrch mírně popraská, proto zdobím převážně ovocem.

Poslední krém, který používám je máslový krém. Ale ten používám pouze pokud potahuji celý dort fondánem. Fondán je pružná potahovací hmota na bázi cukru, kterou většinou koupíte v základní bílé barvě a můžete si ji obarvit potravinářským barvivem. Fondán potřebuje mít pod sebou nějakou lepkavou vrstvu, aby dobře držel. Já používám právě máslový krém, ale v opravdu tenké vrstvě. Zcela nevhodné jsou kyselé podklady a krémy na vodní bázi, tedy například tvar nebo smetana, ty právě mohou fondán rozmáčet a velmi dobře se jim do daří.

Kuchtime

Jaká bude vaše vlastní verze Pana Dokonalého?

A teď už máte kompletní informace a můžete se pustit do vlastní verze Pana Dokonalého. Rozpis surovin najdete v e-Kuchařce.

Jsem aktuálně maminka na rodičovské dovolené, ale pekařkou úžasných dobrot jsem zůstala. I když nyní v menší míře. Peču s vášní, radostí, nadšením a láskou. Chci i vás inspirovat k vlastnímu cukrářskému umění. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem také autorkou e-Kuchařky, díky které šířím vášeň a radost z pečení dál do vašich sladkých životů. e-Kuchařka Začínáme ve sladké kuchyni >> je malou ochutnávkou a zároveň startem pro začínající pekařky a cukrářky. Nechte se zlákat všemi vůněmi, barvami a chutěmi ;-).
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Ochrana osobních údajů