Pohádka o smetaně a čokoládě

Kuchtime

Bylo, nebylo, za devatero řekami a devatero horami, žila, byla … vzpomínáte, takto začíná většina pohádek. Já vám budu povídat o Pařížské pohádce, neboli pohádce o smetaně a čokoládě. Když se totiž tyto dvě suroviny potkají a dají dohromady, vždycky to dopadne dobře a sladký konec je zaručen. V tomto případě je konec zaručen v podobě elegantně šarmantního dortu.

Pařížská pohádka

Poprvé jsem tento dort pekla na svatbu. Vdávala se sestřenice mojí kamarádky. Tenkrát jsem pekla celkem tři patra a všechna byla potažena bílým fondánem, na který jsem obtiskla jemný vzor. Ať už necháte dort jen tak nebo jej budete potahovat, vždycky získáte krásný elegantní dort. Tajemství je ukryté v pařížské šlehačce, kterou si musíte udělat den dopředu. U těchto dortů je potřeba počítat s více dny na přípravu. Nejen proto, aby šlehačka nebo jiná poleva ztuhla, ale aby se i dokonale propojily všechny chutě. Jeden den si tak můžete připravit šlehačku a upéct korpus. Druhý den pak dort sestavit. Pokud se rozhodnete dort potahovat, doporučuji jej nechat ztuhnout pořádně v mrazáku, protože dort bude politý smetanou smíchanou s roztopenou čokoládou a tavící se pařížská šlehačka by se vám špatně potahovala. Tento dort tak není úplně ideální na potahování, bylo by vhodnější použít jinou kombinaci, ale bylo to přání nevěsty, tak jsem jej splnila. Pařížskou pohádku jsem potom pekla ještě několikrát, ale už jen jedno patro a nepotahovala jsem ji fondánem. Pokud budete dort převážet, nezapomeňte jej také pořádně vychladit, dlouhé cesty v letních dnech dortu moc neprospívají. Každopádně dort uchovávejte v chladu tak jako tak, pokud vám vůbec něco na uchovávání zbude.

Kuchtime

Pařížská šlehačka

Kombinace hutného korpusu a pařížské šlehačky je geniální, ale když polijete celý dort ještě zahřátou smetanou, ve které necháte roztopit čokoládu, dodáte dortu velmi elegantní a lesklý vzhled, který působí šarmantně a luxusně zároveň. A jak tedy budeme postupovat?

Smetanu zahřejeme tak, že ji nalijeme do menšího kastrůlku a zahříváme na mírném ohni, počkáme, než se na smetaně začnou dělat bublinky a jakmile se tak stane, smetanu stáhneme, postavíme na mřížku nebo na chňapku a dáme do ní nalámanou čokoládu. Čokoláda se nám začne rozpouštět, takže musíme míchat, abychom získali krásnou lesklou hmotu. Rozhodně nezahřívejte smetanu spolu s čokoládou, abyste ušetřili čas, zahříváním čokolády přímo v kastrůlku se smetanou se z čokolády stanou hrudky, které už nerozmícháte. Opravdu nejprve zahřejte samotnou smetanu a až ji odstavíte, teprve potom do ní dejte nalámanou čokoládu. Ona se krásně rozpustí, ani jí to nebude trvat tak dlouho. A jak nám bude pěkně tato hmota chladnout, můžeme si umíchat těsto.

Kuchtime

Kakaový korpus

U těsta začínáme šlehat vajíčka s cukrem. Většina receptů na dort takto začíná, protože získáte krásně vyšlehanou vaječnou pěnu. Do té pak přidáme vodu a opět šleháme. Díky šlehání není potřeba dávat kypřící prášek, těsto i tak pěkně naskočí. Než přidáme mouku, smícháme ji předtím s prosátým kakaem, já tomu říkám kakaová mouka, lépe se mi pak zapracovává do vyšlehaného základu a obarví těsto a ne celou misku. Poslední je olej. Tyto ingredience přimíchávejte pomalu a lehce, spíš těsto tak obracejte. Pak už jen nalijeme do formy a upečeme, já jsme použila dortovou formu s průměrem 24 cm, ale v pohodě dort upečete i ve větší rozebíratelné formě o průměru 26 cm. A jak jsem psala už na začátku, je potřeba nechat korpus vychladnout do druhého dne. Může se vám zdát, že je korpus vychladlý třeba za dvě hodiny, když na něj položíte ruku, ale myslete na to, že vevnitř bude pořád ještě teplý. Protože nebudeme korpus rozkrajovat, abychom se přesvědčili, zda je opravdu vychladlý, necháme jej chladnout do druhého dne. Nebojte, tu nejtěžší část máte za sebou, druhý den to bude už rychlovka.

Kuchtime

A žili spolu šťastně až na věky

Druhý den se jako první přihlásí o slovo sirup, kdy svaříme vodu s cukrem. Korpus jím pokapeme, aby potom nebyl tak suchý. Sirupem korpus pěkně nacucne. Hned vzápětí si vezmeme z ledničky vychlazenou smetanu s rozpuštěnou čokoládou a vyšleháme ji na nejvyšší otáčky, dokud nebude držet. A teď si můžete říct, že jste zvládli pařížskou šlehačku. Tu rovnoměrně rozprostřeme na dort a dáme ztuhnout do ledničky. Pokud pospícháte, poslouží vám i mrazák. A do třetice všeho dobrého, opět zahřejeme smetanu a necháme v ní rozpustit čokoládu. Tento postup už znáte z předešlého dne, takže to půjde jedna báseň. No a pak s ní přelijeme celý vychlazený dort, čímž dovedeme pařížskou pohádku do sladkého konce. Necháme ještě pořádně ztuhnout a pak podáváme. A stejně jako končí pohádky slovy – a žili spolu šťastně až na věky, tak kombinace smetany a čokolády bude fungovat taky na věky. Ještě dodám, že rozpis surovin včetně postupu najdete v e-Kuchařce. Ať má i vaše Pařížská pohádka sladký konec.

Jsem aktuálně maminka na rodičovské dovolené, ale pekařkou úžasných dobrot jsem zůstala. I když nyní v menší míře. Peču s vášní, radostí, nadšením a láskou. Chci i vás inspirovat k vlastnímu cukrářskému umění. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem také autorkou e-Kuchařky, díky které šířím vášeň a radost z pečení dál do vašich sladkých životů. e-Kuchařka Začínáme ve sladké kuchyni >> je malou ochutnávkou a zároveň startem pro začínající pekařky a cukrářky. Nechte se zlákat všemi vůněmi, barvami a chutěmi ;-).
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Ochrana osobních údajů