Výborné, jednoduché a velmi populární minibábovičky

Kuchtime

Stovky variant, stovky chutí, stovky receptů. Výborné, jednoduché a velmi populární minibábovičky. To jsou muffiny. Recept, který mám, ještě nikdy nezklamal a suroviny vždycky doma najdu, i kdyby tam nic jiného nebylo. K těm všem stovkách přidám ještě jednu – stovky využití. Když nevím coby, většinou upeču muffiny, když má přijít návštěva a nemám zrovna napečeno, jeden plech muffinů zvládnu rychlostí blesku. Hodí se pro jakoukoliv příležitost.

Upečte muffiny

Nechcete se plácat s dortem celý den, a přesto chcete přijít na oslavu s originálním dárkem? Upečte muffiny. Chcete přinést do práce kolegům dobrotu k odpolední kávičce nebo ranní poradě? Upečte muffiny. Pořádáte dětskou oslavu, ale říkáte si, že třípatrový dort potahovaný fondánem asi nebude to pravé ořechové? Upečte muffiny. Chcete s pár přáteli vyrazit k vodě nebo na picknick a přemýšlíte, co byste tak donesli k snědku? Upečte muffiny. Plánujete výlet, ať už s dětmi, partnerem nebo přáteli a chcete do batůžku sbalit nějakou dobrotu, která vám dodá energii? Upečte muffiny. Hledáte sladkou variantu na snídani v týdnu nebo chcete připravit snídani do postele jako překvapení? Upečte muffiny.

Kamarád se vším

Muffin je velice přátelský, kamarádí se prakticky se vším. Vzpomeňte si na vaši oblíbenou surovinu, zamíhejte ji do těsta a upečte. Přikládám pár nápadů na moje oblíbence – čokoládové kousky, citronová kůra, nasekané vlašské nebo lískové oříšky, kakao, rozinky, mandle, pomerančová kůra, brusinky, sušené ovoce, ostružiny, maliny, jahody, borůvky, třesně a lesní ovoce.

Stovky variant, stovky chutí, stovky receptů

Pod rukama mi už prošlo tolik receptů na muffiny, některé více odvážné, jiné méně. Ne všechny jsem měla příležitost upéct, ale mám je poctivě uloženy, protože ten pravý okamžik přijde.

A tak tedy zde jsou další nápady – rebarborové muffiny, citronové muffiny s mákem, dýňové muffiny, cuketové muffiny, jablečné muffiny, pomerančové muffiny s mandlemi, banánové muffiny, kokosové muffiny. Tak jsem zvědavá, která varianta zvítězí u vás.

Je libo slaný muffinek?

Pokud jste si doteď mysleli, že muffiny jsou pouze sladké, tak jste na omylu. Existuje nespočet slaných variant a musím vám říct, že už jen podle těch názvů se mi sbíhají sliny. Tak tedy, zde jsou slané varianty – muffiny s rajčaty a rozmarýnem, muffiny s jarní cibulkou a kozím sýrem, muffiny s tuňákem a olivami, špenátové muffiny, muffiny s uzeným lososem a koprem, muffiny se šunkou a pažitkou, muffiny s nivou a hruškami, muffiny s hermelínem a brusinkami. No neříkejte, že byste si nedali.

Opilá-í-é-ý muffynek 😀

A protože kreativitě se meze nekladou, zajisté vás už také napadlo kápnout do muffinků nějaký ten alkohol. Mám pro vás i dva nápady na opilejší varianty muffinků a to meruňkové muffiny s brandy a vanilkové muffiny s proseccem. Na nějakou oslavu jak dělané.

Zdravé fit muffinky

Pro ty z vás, kteří mají raději lehčí varianty nebo preferují zdravější styl pečení, mám také inspiraci. Vyzkoušejte ovesné muffiny s brusinkami, mrkvové muffiny, muffiny z kukuřičné mouky nebo muffiny z celozrnné mouky.

Můj nejoblíbenější

Jak už jsem psala v článku Muffin versus cupcake aneb bitva o polevu mým nejoblíbenějším receptem zůstává ten, který najdete v e-Kuchařce. Jednoduchý a dokonalý. Nejčastějšími mými variantami jsou ty s ovocem nebo čokoládovými kousky. Ty zkrátka neomrzí. Prakticky se na tomto receptu nedá nic zkazit a rozpis vám vystačí na cca 24 muffinů. Záleží na tom, jak velké máte formičky.

Forma nebo formičky?

Pokud se rozhodnete péct muffiny nebo zjistíte, že je děláte často, zauvažujte nad investicí do plechu na muffiny. Já mám jeden nerezový plech na mini muffiny, na jeden plech se jich vejde právě 24, tedy zde z jedné dávky upeču 2 plechy a pak mám ještě jeden plech, na 6 větších muffinů. Nejčastěji používám ale stejně ty silikonové formičky, které stačí vymazat před pečením tukem. Já sama mám hvězdičky, bábovičky, kytičky, medvídky a klasické kulaté, takže i vy si můžete pořídit formičky dle libosti. Jejich výhodou je, že si můžete upéct přesně takový počet, který potřebujete, máte různé tvary, které můžete kombinovat a máte záruku, že je vždy vyklopíte. Stačí nechat 5 minutek po upečení  vychladnout na mřížce a můžete vyklápět. Půjde to úplně samo. Na efekt je můžete ještě poprášit moučkovým cukrem. Věřte, že než stihnou úplně vychladnout, nezůstane z nich ani drobeček.

Tak jaká varianta se stane vaší nejoblíbenější? Základní rozpis surovin najdete v e-Kuchařce.

Jsem aktuálně maminka na rodičovské dovolené, ale pekařkou úžasných dobrot jsem zůstala. I když nyní v menší míře. Peču s vášní, radostí, nadšením a láskou. Chci i vás inspirovat k vlastnímu cukrářskému umění. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem také autorkou e-Kuchařky, díky které šířím vášeň a radost z pečení dál do vašich sladkých životů. e-Kuchařka Začínáme ve sladké kuchyni >> je malou ochutnávkou a zároveň startem pro začínající pekařky a cukrářky. Nechte se zlákat všemi vůněmi, barvami a chutěmi ;-).
Komentáře
  1. Lucie napsal:

    Taky peču muffiny úplně nejčastěji! Vyhovuje mi, že je to tak akorát porce pro děti a nemusím se s nimi dohadovat o velikosti porce. A teda silikonové formičky nikdy nevymazávám. Plech si mě právě kvůli nejistotě vyklopení nezískal.

    • Monika napsal:

      Lucko, souhlasím s vámi. Teď jsem pekla 50 muffinů na dětskou oslavu a úspěch největší 😀

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Ochrana osobních údajů