Muffin versus cupcake aneb bitva o polevu

Kuchtime

Možná patříte mezi tu skupinu smrtelníků, kterým je tento rozdíl úplně šuma fuk a musím se přiznat, že kdysi jsem do ní patřila i já. Zkrátka poleva nepoleva, je to oboje dobrý, upeču to a sní se to. Snědlo a všem bylo jedno, jestli je to muffin nebo cupcake.

Nejprve jsem propadla kouzlu muffinů a později i kráse cupcakes

I když jsem se muffinů dlouho bála, nakonec jsem zjistila, že jsou velice jednoduché. Strach pravděpodobně pramenil z toho, že se u nás dřív nikdy nepekly a nebyly moc známé. Takže typický postoj většiny lidí, neznám to, tak to bude zaručeně těžký. Omyl.

Neznám jednodušší těsto, než to na muffiny. Smíchat 6 věcí dohromady, začít těmi sypkými a přidat ty tekuté. Co může být jednodušší? Žádné tření cukru se žloutky, žádné šlehání sněhu. A jejich variabilita je neuvěřitelná. Kolik já už nakoupila formiček na muffiny. Mám hvězdičky, kytičky, medvídky, malé bábovičky, plech na úplné mini muffiny a nespočet různě barevných košíčků.

Co asi nejvíce oceňuji na muffinech je jejich jednoduchost a že za půl hoďky máte upečeno. Fakt. Smíchat všechny ingredience a naplnit s nimi košíčky vám zabere tak 10 minut, pečení je na 20 minut. A jste za hvězdu večera. Pokud chcete být za super hvězdu večera, tak tam přihoďte ještě 10 minut, kdy do naplněných košíčků nasypete ještě čokoládové kousíčky, které si buď koupíte, nebo nalámete čokoládu. Takto mám muffiny nejradši já, nebo obarvíte těsto kakaem a uděláte rovnou kakaové muffiny. I do těch můžete nasypat čokoládové kousky.

Ale to není všechno

Do muffinů můžete přidat ovoce, taková malinka uvnitř muffinu je lahoda. Obměn a tipů na muffiny všeho druhou jsou snad tisíce, stejně tak existuje milion receptů na ně. I mně prošlo pod rukama několik receptů, ale jen jeden získal místo v mé kuchařce. Jeho jednoduchost je až zarážející, ale nikdy vás nezklame. Těsto se vždy povede, krásně naběhne a vaší fantazii se meze nekladou.

Muffiny jsou skvělé v tom, že když nestíháte, návštěva je za skoro za dveřmi a vy ještě nejste ready, tak muffiny stihnete vždy. Všechny ingredience máte většinou doma, takže stačí zamíchat a po dobu pečení se stihnete nachystat a přivítat hosty s čerstvě napečenými muffiny. Pro ty z vás, kteří stále nevěří, že s tak obyčejným receptem můžete být za hvězdu, mám jeden příběh.

Když jsem byla na Erasmu v Itálii, pořádaly se u nás občas pártošky, vařily se společné večeře. Měla jsem dvě spolubydlící z Portugalska a jedna z nich (Mariana) neustále vymýšlela, koho pozveme a co uděláme na večeři. Jelikož milovala lasagne, bylo vždy hned rozhodnuto. Tak jsem se nabídla, že upeču muffiny, jako dezert. Ten výraz v jejich očích, který říkal: „Ty umíš péct??? A muffiny???“, na ten nezapomenu. Po půl hodině v obchodě, kdy jsem luštila italské nápisy na moukách, abych zjistila, která je hladká, jsem měla nakonec všechno a mohla se pustit do díla. Zatímco Mariana strávila v kuchyni celý den výrobou lasagní, já jsem tam strávila onu zmiňovanou půl hodinu a do večeře jsem měla volno :-D.

A teď to přijde

Návštěva dorazila ve složení německo – španělském. Zatímco Mariana nakládala lasagně, návštěva pokukovala po muffinech, které čekaly na svou chvíli. Lasagně se snědly, návštěvě chutnalo, musím říct, že i mě chutnaly a ke kafi jsme naservírovaly muffiny. Ihned se po nich slehla zem, nezůstalo ani na snídani a všechnu slávu za večer jsem sklidila já. Další dny se mluvilo v našich erasmáckých kruzích o mých výborných muffinech a o návštěvy nebyla nouze. Bylo mi líto jen Mariany, která strávila celý den v kuchyni a její lasagně převálcovaly „obyčejné“ muffiny.

Strašáka jménem muffin jsem zvládla a udělala jsem s ním díru do světa. Vyšší level nastal s cupcakes. Na jednu z mnoha rodinných oslav jsem nedostala za úkol upéct dort, ale donést něco sladkého. Zadání jak vyšité. Udělám cupcakes neboli malinké dortíčky. Každý si bude moct vzít podle chuti. Těsto jsem zvládla bravurně vymíchat, postup je složitější oproti muffinům, ale kýžený výsledek se dostavil. Na cupcakes jsem si koupila silikonové košíčky, abych měla krásné tvary. Dle předpokladu se upečené těsto mírně nafouklo, nepopraskalo a povrch zůstal krásně hladký.

Teď už „jen“ poleva a nazdobit. Poleva se dá barvit potravinářským barvivem, proto si můžete udělat různě barevné dortíčky. Já jsem zvolila barvu růžovou. Polevu jsem si nachystala do zdobičky a udělala vysokou motanou spirálu. Ozdobila jsem ji cukrářskými stříbrnými kuličkami, čokoládovými srdíčky i bílými srdíčky, hvězdičkami a perličkami. Je to opravdu titěrná práce, ale ten malý dortíček je tak nádherný, že se vám pak asi stane to, co mně. Nikdo je na oslavě nechtěl jíst, že prý je to škoda, že jsou moc nádherné.

Z vyprávění příběhu jste asi zachytili ty hlavní rozdíly, pokud ne, zde je malé shrnutí

Muffiny

Muffiny jsou kouzelné díky jednoduchému receptu (ingredience máte většinou doma), rychlé přípravě a době pečení. Jsou vynikající samy o sobě, nezdobí se tedy polevou, ani se nepotahují marcipánem nebo fondánem. Co se samotného těsta týče, zde se fantazii meze nekladou. Můžete jej obarvit kakaem, dozdobit před pečením čokoládovými kousky, ovocem apod. Během pečení vám muffin musí krásně vyskočit, díky čemuž popraská na povrchu.

Cupcakes

Krása cupcakes se skrývá v polevě a ve finálním zdobení. Odvozeno od slov cup jako hrneček a cake jako dort, tedy malinký dortíček o velikosti hrníčku. Recept je složitější než u muffinů, protože děláte dortové těsto, kterým ale nenaplníte dortovou formu, nýbrž malé kulaté formičky. Těsto nesmí po upečení popraskat, povrch by měl být hladký a mírně vypouklý. Oproti muffinům vyžadují zdobení polevou, protože těsto samo o sobě není tak vláčné. Poleva by měla být alespoň tak vysoká, jako je vysoký základ z těsta. Pokud nechcete zdobit polevou, můžete cupcakes potáhnout marcipánem nebo fondánem. A to nejlepší nakonec. Opět se zde fantazii meze nekladou a dozdobit cupcake, ať už potažený zdobící hmotou nebo polevou, můžete nejrůznějšími cukrářskými perličkami, srdíčky, hvězdičkami, čokoládovými hoblinkami, ovocem, sušenkami a dalšími roztomilostmi.

Teď už znáte rozdíl mezi muffinem a cupcakem a můžete se pustit do pečení. Sama za sebe můžu říct, že v mém srdci stejně jako v mojí e-Kuchařce mají místo oba.

Jsem aktuálně maminka na rodičovské dovolené, ale pekařkou úžasných dobrot jsem zůstala. I když nyní v menší míře. Peču s vášní, radostí, nadšením a láskou. Chci i vás inspirovat k vlastnímu cukrářskému umění. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem také autorkou e-Kuchařky, díky které šířím vášeň a radost z pečení dál do vašich sladkých životů. e-Kuchařka Začínáme ve sladké kuchyni >> je malou ochutnávkou a zároveň startem pro začínající pekařky a cukrářky. Nechte se zlákat všemi vůněmi, barvami a chutěmi ;-).
Komentáře
  1. Lucie napsal:

    Já jsem asi typická muffinářka 😀 Ať se jedná o výrobu nebo konzumaci.
    Nikdy jsem nepochopila, jak ty Cupcakes s tím óbr krémem jíst! 😀 Takže jsem se vlastně nikdy ochutnat neodvážila…

    • Monika napsal:

      Lucko, tak to je veliká škoda, protože stejně dobře jak vypadají, tak i chutnají. Je jen potřeba ohlodávat polevu a spodek dokolečka 😉

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Ochrana osobních údajů