Občas hledám inspiraci na Pinterestu (přijde doba, kdy ho taky založím – dávám Pinterestu rok, maximálně dva) a tzv. Pancakes cake jsou tam velmi populární. Řeknete si, vždyť je to taková blbost 😀 usmažit palačinky, naskládat je na sebe a proložit nějakým krémem. Nojo, ale teď se dostáváme do té horší fáze. Blbost, ale kolikrát jste už tu blbost zkoušeli? Hm… Já se přiznám, že mě to napadlo mockrát, ale nikdy jsem to nedotáhla do finiše. Palačinky se snědly dřív než z nich bylo možné cokoliv stavět. Když na ně vyhlásíte embargo, je jakás takás jistota, že vydrží a postavíte z nich palačinkový dort.
Usmažit palačinky je taky docela věda. Já se přiznám, že patřím mezi ty, kteří mají rádi tlustčí plačinky, prostě hodně těsta. Někdo by vám mohl říct, že přes správnou palačinku musí být vidět a že mají být tenké. Znáte to, proti gustu žádný dišputát. A tak ať si každý usmaží takové palačinky, které má rád.
Možná patříte mezi ty, kteří dělají palačinky jedenkrát za uherský rok, protože se vám trhají, přichytávají a máte od nich pak celou kuchyň. Základem je určitě dobrá pánev, méně cukru a máslo. Smažila jsem kolikrát palačinky na oleji a já vám nevím, ale to prostě nebylo ono. Ale na másle šly jak po másle :-D. A jelikož je občas chuť i na palačinky na slano, tak právě proto nedávám moc cukru.
Recept, který mám, už mám celou věčnost. Cestoval se mnou do Itálie i do Norska na Erasmus a tam vězte, že nějaká echt pánev nebyla. O to větším potěšením bylo, když se povedly. Ale pro jistý výsledek se vyplatí do lepší pánve investovat.
Receptů na palačinky je celý internet, jak jinak. Já vám ten svůj nabízím v e-Kuchařce. Nic složitého, umícháno máte během chviličky. Pak už jen stačí rozpálit máslo na pánvičce a usmažit palačinky, pěkně jednu po druhé. A kolik jich má být? Kolik chcete. Kdyby náhodou zbyly, tak si myslím, že se nikdo zlobit nebude. Palačinky nechte vychladnout, aby se vám krém, který na ně budete dávat, nezdrcnul. Je libo vanilkový krém, marmeládu, nutellu, puding, tvaroh nebo čokoládu? Záleží na vás, co je vaším chutím nejblíže. Já jsem zvolila vanilkový krém. Nedělám ho často, ale do palačinkového dortu se výborně hodí. Alespoň se vyzkouší zase nová chuť a váš palačinkový dort bude originální. S nutellou a marmeládou totiž známe palačinky všichni.
Na dozdobení můžete použít ovoce, kterého není nikdy dost. Já jsem ho nacpala i mezi jednotlivé palačinky. Palačinka-krém-ovoce-palačinka-krém-ovoce. Tak dlouho, dokud jedno z toho nedojde. A jak jsem již psala, nemusíte použít všechny palačinky. Postavte si dort jen tak vysoký, jak vy chcete. A ještě jeden tip – já jsem nedělala palačinky na klasické velké pánvi, ale na menší a proto je dortík takový roztomilý. Navíc se vám budou menší palačinky lépe obracet 😉
Pokud nechcete tolik tekoucí variantu, skládejte dort v uzavíratelné formě a nechce v lednici vychladit. Což my jsme nestihly. Moje dvorní fotografka byla z palačinkového dortíku tak nadšená, že mi ho skoro pod rukama vzala a fotila. Jestli si pamatujete příběhy z předchozích článků, tak dle jejího hesla – čím větší binec se dá udělat, tím lépe – tak tady ani nebylo moc potřeba binec vyrábět. Udělal se tak nějak sám.
Pro milovníky palačinek nabízím alternativu, jak si naservírovat palačinky zase trochu jinak. A pro ty z vás, kteří dortům neholdují, ale pohrávají si s myšlenkou, že by nějaký ten dortík upekli, tak mám ideální tip. Rychlé, jednoduché, chutné a originální. Právě originalita a variabilita vám hrají u tohoto dortu do karet. Pustíte se do vanilkového krému? Zvolíte klasiku s marmeládou nebo kalorickou bombu s nutellou? Dáte si odlehčenou variantu jenom s tvarohem a ovocem? Zalijete celý dort čokoládou? Posypete jednotlivé palačinky kokosem, kousky mandlí nebo opraženými oříšky? Dozdobíte cukrovými kuličkami? Možností je spousta.
Stejně jako je spousta využití. Narozeninová oslava? Jen tak k odpolední kávičce? Na snídani pro hosty v podobě vašich kamarádů? Milé překvapení pro partnera či partnerku? Zpestření prvních jarních grilovacích pártošek. Ideální na zahájení letní sezóny.
Vyzkoušejte tuto palačinkovou příšerku a uvidíte sami, zda si vás získá. Recept s rozpisem surovin a přesným postupem najdete v e-Kuchařce. A pokud byste měli náhodou dotaz typu: „A jak se to bude jíst?“ Tak na to se mě prosím neptejte. Díky ;-D
P.S. Připadá mi, že mám v textu nějak moc přísloví a ustálených slovních spojení, jsem už jak teta Kateřina ze Saturnina 😀 A mimochodem víte, že když hodně často citujete filmy, pohádky nebo nějaká literární díla, tak to má svoji diagnózu? Jmenuje se citatóza. Tuto diagnózu zatím tedy nepotvrdili američtí vědci, takže zda tomu budete věřit nebo ne, nechám čistě na vás 😉 To spíše tak pro pobavení.