Je to možná tak tři čtyři roky zpátky, kdy se i k nám dostaly cupcakes a začaly se péct i v našich sladkých kuchyních. Tyto minidortíčky se staly okamžitě populárními. Proč? Pro svoji tak akorát velikost pro jednu osobu, nemusíte se s nikým dělit a můžete si vychutnat svůj cupcake. Pro svoje zdobení, celý dort zdobíte většinou stejně, ale cupcakes si můžete nazdobit klidně každý jinak, jinou barvou, jinou chutí, jiným zdobením. Pro svoji roztomilost, no řekněte, že jste už někdy viděli něco roztomilejšího.
Upéct cupcakes není zas až taková věda, potřebujete jen trochu tekutější těsto a na rozdíl od muffinů nechcete, aby vám tolik naskočily. Právě proto, že je budete zdobit polevou, potřebujete povrch co nejvíce rovný. Už i mě se stalo, že jsem dala do formiček na cupcakes moc těsta a naskočily mi přesně tak, jak jsem nechtěla. Pečením vám těsto na cupcakes nenaskočí pěkně uprostřed, jako u muffinů, ale rozteče se do stran a naskočí na jedné nebo druhé straně. Zdobení je pak o to obtížnější a nemáte tak krásně estetický minidortík. Proto dávejte do formiček těsta raději méně a nepřidávejte, protože vám třeba těsto zbyde, raději upečte o jeden malý cupcake navíc a natrénujte na něm třeba zdobení. Sníst se to dá vždycky, to je fakt, se kterým se žít dá. Více o rozdílu mezi cupcakes a muffiny v článku Muffin versus cupcake aneb bitva o polevu.
Další výhodou oproti celému dortu je i to, že pečete více malých dortíků a rychleji vám vychladnou. Takže je můžete nazdobit ještě ten den a nemusíte čekat třeba do druhého dne, až vám těsto vychladne. Ze silikonových formiček půjdou také krásně vyklopit.
Polevy na zdobení mohou mít jakoukoliv barvu a jakoukoliv příchuť. Základní krém je máslo a cukr, do kterého přidávám ještě vydlabaný vanilkový lusk a obarvím potravinářským barvivem. Používám práškové potravinářské barvivo, kdy kromě základních barev (růžová, fialová, oranžová, modrá a zelená) existují ještě různé varianty jako červeň malinová, červeň jahodová, žluť žloutková, žluť citronová a hněď čokoládová. Všechny krásně barví a duha je na světě. Jedinou barvičku, kterou jsem kdy měla gelovou, byla ta černá. Prášková černá nikdy nebude černá, jenom taková hodně tmavá zelená až hnědá. Zkoušela jsem ji, ale neobarvila mi pěkně nikdy ani polevu, ani fondán. S gelovou jsem měla temně černou hned, navíc jsem jí vždycky potřebovala jenom trošku na detaily.
Velice lahodná je také poleva s vanilkovým pudingem, kterou najdete v článku Pomerančové cupcakes s mandlemi a vanilkovým krémem. Není tak sladká jako poleva pouze z cukru a másla a drží úplně parádně. Dalšími variantami jsou čokoládová nebo tvarohová poleva, poleva z mascarpone, zdobit se dá i pařížskou šlehačkou. Většinou sklouznete k tomu, že si oblíbíte jeden krém, který budete opakovat a obměňovat budete pouze zdobení polevy. Na tom nevidím nic špatného, zas na druhou stranu je dobré i experimentovat a třeba překvapíte sami sebe. Polevu bychom měli, jdeme zdobit.
Zdobení cupcakes už je malinko složitější. První cupcakes asi padnou za oběť mlsným jazýčkům, nicméně s dalším a dalším nazdobeným cupcakem dotáhnete zdobení k dokonalosti. Říká se, že trénink dělá mistra. I mě trvalo několik cupcakes, než jsem vychytala zdobení a měla reprezentativní krásky nejen na focení, ale i na to, aby mohly jít do světa. Může se vám stát, že budete mít polevu na šišato (pardon, nevím, jak je to spisovně), propadne se vám dovnitř, protože jí nevytvoříte základ nebo jí zas dáte málo a nebude stejně vysoká jako samotný základ z těsta. Mám pro vás dobrou zprávu, všechny vychytávky vám teď prozradím, aby se vám podobné věci nestávaly, a nazdobeno budete mít ein zwei drei.
Jako první si nachystáte odpovídající množství do zdobičky, já používám takovou menší, kulatou s vyměnitelnými nástavci, kterou plním celou. Vyjde mi to na nazdobení dvou cupcakes. Pak musím polevu doplnit.
Potom si nachystáte jeden cupcake, vezmete zdobičku a uděláte první vrstvu krému. Já si stoupnu nad cupcake, abych na něj viděla přímo shora, a přesně v tomto úhlu držím i zdobičku. Je to proto, že když u toho budete sedět, neuvidíte cupcake celý a budete mít tendenci dát více polevy právě na stranu, kterou vidíte přímo. Když budete stát, uvidíte celý cupcake a uvidíte taky, kam dáváte polevu. Takže ji budete mít krásně rovnoměrně rozprostřenou. Nebude méně polevy na jedné straně a víc na druhé straně.
Polevou obkroužíte na cupcakes první tři až čtyři kolečka, nebudete hnát polevu hned do vrchu, nejprve si uděláte základ, který bude poloviční než potom výsledná výška polevy na cupcake. Potřebujete mít na čem stavět, kdybyste hnali polevu hned do výšky, propadla by se vám, protože prostředek byste neměli vyplněný. Takto vám bude krásně držet. Když budete mít základ hotový, můžete ve zdobení pokračovat a udělat druhé patro polevy. Začnete zhruba od druhého započatého kolečka v základu a opět budete kroužit až nahoru, kde uděláte efektní špičku.
Když zvládnete nazdobit polevou cupcake, čeká vás už jen finalizace vašeho sladkého mistrovského dílka. Zdobit můžete čokoládovými srdíčky, bílými perličkami, srdíčky, kuličkami, hvězdičkami nebo cukrovými kuličkami, pokud budete mít po ruce ovoce, můžete využít i to, nebo nalámanou oplatku, polevu, makronku, marcipánovou ozdobu, sněhovou vločku, barevné sypání, plátky mandlí, kokos, čtvereček čokolády a … takto bych tu mohla pokračovat do večera. Fantazii se meze nekladou a různobarevnost, hravost a originalita k těmto sladkým kráskám prostě patří.
Když zakládáte firmu, musíte vědět, jak se bude jmenovat. Kromě textového vyjádření názvu vymyslíte i vizuální v podobě loga. Pak vás čeká administrativní kolečko, tuna papírování a nekončící byrokracie. Když jsem se tedy rozhodla pro tento projekt, vymyslela jsem jako první logo a pak teprve přišel na řadu název. Věděla jsem, že jelikož bude blog o kuchtění dobrotek, chci jako logo něco, co bude krásné, roztomilé a fufu. Něco, na co když se zadíváte, budete to okamžitě chtít sníst. Bude to zkrátka dokonalost sama vyjádřená sladkou formou. Bylo tedy rozhodnuto, vymazlím cupcake k dokonalosti.
Napekla jsem rundu cupcakes, udělala polevu a šlo se zdobit. Musím říct, že jsme fotily snad celé odpoledne, než jsme dosáhly požadovaného výsledku. Nejprve jsem udělala jeden zkušební cupcake, který jsem dala Žáňi na zkušební focení, aby vychytala stín, umístění a z jaké dálky fotit. Pak přišla na řadu stužka. On je to vlastně kousek bílé látky, který byl ale moc bílý, tak jsem zaúkolovala i mamušku, která rychle našila po obvodu růžovou nitkou tenký proužek. Když se dobře zadíváte na mašličku, uvidíte narůžovělý okraj. Tím ale historka z mašličkou nekončí.
Měly jsme tedy vychytanou polohu cupcakes, měly jsme mašličku, měly jsme krásně nazdobený cupcake. Zbývala otázka, jak mašličku zavázat na něco tak malého, když si to ani nemůžete položit a celou dobu musíte dávat pozor, abyste mašličku neopatlali do polevy. Na několikátý pokus se to přece jen povedlo za přispění teorie každé z nás.
A pak se cupcake s mašličkou začal fotit. A mooooc mu to slušelo a celé odpoledne příprav a focení stálo za to. Moje představa se zhmotnila, ba dokonce několikanásobně výsledná fotografie předčila moje očekávání. Byla to láska na první pohled, bylo to jako když lusknete prsty a řeknete „yes“, to je ONO. Na začátku byly suroviny a na konci mám neodolatelnou fufu fotečku, která se stala symbolem a poznávacím znakem blogu Kuchtime a ten tak nabral v okamžiku svůj osobitý směr. A od té doby vídáte tuto Krásku s mašličkou na webu, facebooku, instagramu a jako vodoznak na všech fotografiích. Najdete ji také v obou e-Kuchařkách a bude samozřejmě i na vizitkách. Kuchtime a Kráska s mašličkou jsou od té doby neoddělitelnou dvojicí.
Na začátku jsem psala, že jsem upekla celou rundu cupcakes, nebojte, nenazdobila jsem všechny stejně, ostatním cupcakes jsem dala jejich vlastní podobu a vyhrála si se zdobením. Následně vznikla série 124 fotografií těchto krásek, kterým Žáňa začala říkat Sweet ladies. A právě pod tímto názvem najdete recept v e-Kuchařce Bohyní sladké kuchyně. Ať se vám povedou a máte z nich taky takovou radost jako já.